Blue Zone ’t Goy

In augustus 2019 hebben we onze toekomstvisie beschreven in ‘de Agenda voor de Toekomst van ’t Goy’. In hoofdstuk 10 van de agenda van de toekomst is beschreven dat het voor de leefbaarheid van ons dorp belangrijk is om ’t Goy als merk op de kaart te zetten. Daarmee zorgen we voor het behoud van onze voorzieningen. Het zorgt voor meer aantrekkingskracht van onze school, onze verenigingen en de activiteiten in het dorpshuis. Ook voor niet dorpsbewoners. Bovendien stimuleert het kleinschalige recreatie en toerisme. 

Tijdens het ontwikkelen van de toekomstvisie is het idee geopperd om ’t Goy neer te zetten en verder te ontwikkelen als ‘BLUE ZONE’. Dit nieuwe merk van ’t Goy laat zien wat ’t Goy is. Een fijn dorp waarin mensen elkaar kennen, waar een bloeiend verengingsleven is, met actieve ondernemers, met een groen karakter, waar gezonde producten vandaan komen (fruit en zuivel) en waar naar duurzaamheid wordt gestreefd. Met de BLUE ZONE heeft ’t Goy een onderscheidende insteek binnen de Kromme Rijnstreek voor recreatie en toerisme. Dit heeft ook meerwaarde voor Houten. Net als het Eiland van Schalkwijk met de Hollandse Waterlinie, geeft de BLUE ZONE van ’t Goy meer profiel aan Houten. 

Op dit moment zijn we als klankbordgroep ‘mooi ’t Goy’ aan het uitwerken hoe we het nieuwe merk van ’t Goy op de kaart kunnen zetten. Dat gaan we met de inwoners van ’t Goy samen doen. Graag horen wij van jullie aan welke initiatieven je denkt als het gaat om ’t Goy als BLUE ZONE. Neem contact met een van onze de leden van onze klankbordgroep of stuur uw reactie mooitgoy@gmail.com

Blue Zone ’t Goy

5 gedachten over “Blue Zone ’t Goy

  1. Thanks for your own work on this website. My mum takes pleasure in setting aside time for research and it is simple to grasp why. We notice all relating to the powerful way you provide very important tips and hints via your website and therefore strongly encourage response from visitors on this theme while our own daughter is being taught a lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a first class job.

  2. I am only writing to make you understand what a remarkable experience my wife’s girl had using your web site. She mastered so many pieces, which included what it is like to possess an excellent helping nature to let other people with ease learn some problematic things. You truly surpassed people’s expected results. Thank you for producing these precious, trusted, informative and in addition fun tips about this topic to Lizeth.

  3. I enjoy you because of all of your effort on this blog. Debby delights in conducting internet research and it’s easy to see why. A number of us hear all about the compelling manner you create effective guides by means of the blog and boost contribution from other ones about this area of interest and my child has been becoming educated a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re carrying out a fabulous job.

  4. I am just writing to make you understand what a really good experience my wife’s princess obtained using your webblog. She noticed some things, which included what it is like to possess an excellent teaching spirit to make others with no trouble learn about specific tortuous things. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for providing those productive, trusted, informative as well as unique tips on your topic to Mary.

  5. Thanks for your whole work on this website. My niece takes pleasure in working on research and it is simple to grasp why. We all notice all relating to the powerful ways you render vital tricks via your website and therefore welcome response from website visitors on this topic while our own simple princess is without question understanding so much. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a very good job.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Schuiven naar boven